سیستم جامع کنترل تردد و اتوماسیون پارکینگ

ترکیبی از سیستم‌های کنترل تردد به همراه نرم افزارهای پلاک خوان و محاسباتی هزینه پارکینگ

برخی از پروژه‌های کنترل ترددو اتوماسیون پارکینگ اجرا شده توسط شرکت مهندسی فرداپرداز سپاهان

 • طراحی و پیاده سازی سیستم امنیتی بر اساس نرم افزار پلاک خوان مجموعه اصفهان سیتی سنتر

 • طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل تردد پارکینگ اختصاصی (VIP) مبتنی بر سیستم RFID مجموعه اصفهان سیتی سنتر

 • طراحی و پیاده سازی سیستم های امنیتی اماکن در چندین نقطه مجموعه اصفهان سیتی سنتر

 • طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل تردد پارکینگ بر اساس نرم افزار پلاک خوان و سیستم RFID مجموعه ویلا سبز اصفهان

 • طراحی سیستم کنترل تردد پارکینگ بر اساس سیستم RFID بیمارستان غرضی اصفهان

 • طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل تردد ورود و خروج مبتنی بر سیستمRFID دانشگاه مالک اشتر

 • طراحی و پیاده سازی سیستم اتوماسیون راه ‌بند دانشگاه آزاد واحد خوراسگان

 • طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل تردد پارکینگ بر اساس نرم افزار پلاک خوان و کارت مایفر در بیش از ۶۰ پارکینگ عمومی شهر اصفهان

 • طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل تردد پارکینگ اختصاصی مبتنی بر سیستمRFID سازمان آب و فاضلاب مرکزی استان اصفهان

 • طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل تردد پارکینگ بر اساس نرم افزار پلاک خوان و سیستم RFID شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

معرفی

کنترل تردد هوشمند پارکینگ‌های بزرگ مانند پارکینگ‌های عمومی و خصوص مجتمع‌های تجاری، یکی از مدرن‌ترین روش‌های اتوماسیون تردد در جهان است. این پروژه‌ی هوشمندسازی بسته به نوع کارایی و محل اجرا، به روش‌های متنوعی اجرا می‌شود. کنترل تردد هوشمند بر اساس کارت مایفر، دوربین کنترل تردد و بارکد QR، از انواع این نوع اتوماسیون هستند. از مزیت‌های اجرای پروژه کنترل تردد هوشمند، می‌توان به صرفه‌جویی‌های مالی در ابعاد نیروی انسانی و تجهیزات اشاره کرد که درآمدهای غیر مستقیم کوتاه‌مدت و بلندمدتی را برای مجموعه به همراه خواهد داشت. علاوه بر آن، امکانات مدرن این سیستم مانند کنترل تصویر خودرو، تصویر و شماره پلاک و تصویر راننده در هنگام ورود و خروج باعث حداقل شدن امکان سرقت خودرو از داخل فضای پارکینگ می‌گردند. همچنین، با استفاده از این سیستم می‌توان آمار دقیق تعداد تردد و تعداد جایگاه‌های قابل‌استفاده و آمارهایی ازاین‌دست را به‌صورت آنلاین به دست آورد. این داده‌های آماری در تصمیم‌گیری‌های کلان طراحی پارکینگ و یا مسیرهای ورودی و خروجی در روزهای مختلف و ساعات مختلف سودمند خواهد بود. از دیگر مزایای اجرای این سیستم می‌توان به ذخیره‌ی آرشیو اطلاعاتی دقیق و جامع از کلیه ترددهای انجام‌شده در مدت مشخص اشاره کرد. این آرشیو اطلاعاتی شامل خودروهای با پلاک مخدوش و یا بی پلاک نیز می‌گردد.

انواع راه‌حل‌های اجرایی کنترل تردد هوشمند پارکینگ:

جهت راه‌اندازی این سیستم روش‌های متعددی وجود دارد که به نسبت حجم تردد، موقعیت ورودی و خروجی‌های پارکینگ و نحوه‌ی محاسبه هزینه پارکینگ، یکی از روش‌های زیر انتخاب می‌شود:

    • روش استفاده از دستگاه PMS در لاین‌های ورودی و خروجی

در این روش که به‌عنوان روش بدون اپراتور شناخته می‌شود، خودرو در هنگام ورود به مجموعه مطابق تصویر ۱، در پشت دستگاه راه‌بند قرارگرفته و راننده با فشردن دکمه قرارگرفته بر روی دستگاه PMS ورودی، فیش پرینت شده مربوط به خودروی خود را دریافت می‌کند (تصویر ۲ و ۳). بلافاصله پس از صدور فیش، راه‌بند بازشده و خودرو وارد مجموعه می‌گردد.

کنترل تردد با استفاده از pms

در هنگام خروج، خودرو پشت دستگاه راه‌بند خروجی قرارمی‌گیرد. راننده فیش دریافتی خود را به دستگاه نشان می‌دهد و بارکد موجود بر روی فیش، توسط اسکنر چندبعدی نصب‌شده در دستگاه PMS خروجی اسکن می‌شود. در حین عملیات اسکن، پلاک خروجی با پلاکی که در هنگام ورود ثبت گردیده مقایسه شده و هم‌زمان مبلغ هزینه پارکینگ نیز محاسبه می‌گردد و بر روی مانیتور خروجی به راننده نمایش داده می‌شود. راننده می‌تواند هزینه‌ی توقف در پارکینگ را با استفاده از هر نوع کارت بانکی عضو شبکه بانکی شتاب پرداخت کند. پس از پرداخت، راه‌بند خروجی بازشده و خودرو از مجموعه خارج می‌گردد.

در این روش امکان نصب دستگاه‌های پرداخت در کریدورهای مجموعه نیز وجود دارد. در این حالت، راننده قبل از مراجعه به پارکینگ با مراجعه به نزدیک‌ترین دستگاه پرداخت، فیش خود را ارائه داده و مبلغ را پرداخت می‌نماید. پس از پرداخت، مدت زمان مشخصی به راننده زمان داده می‌شود تا خودرو خود را از پارکینگ خارج نماید.

    • روش اپراتوری با استفاده از بارکد QR

در این روش در کنار هر یک از مسیرهای ورودی و خروجی، یک استند جهت نشستن اپراتور قرار می‌گیرد که حاوی کامپیوتر صنعتی، مانیتور تاچ اسکرین و پرینتر و یا بارکد اسکنر و کشوی پول است. در هنگام ورود خودرو پس از قرار گرفتن خودرو در کادر مربوطه، اپراتور با فرمان به سیستم یک فیش همانند فیش روش قبلی چاپ کرده و تحویل راننده می‌دهد و راه‌بند را برای ورود خودرو باز می‌کند.

کنترل تردد با استفاده از qr

در هنگام خروج نیز اپراتور فیش را دریافت و وارد سیستم نموده و مبلغ قابل پرداخت را به راننده اعلام می‌نماید لازم به ذکر است در همه روش‌های پیشنهادی نمایشگر قیمت در نظر گرفته‌شده است که از مواردی چون گرد کردن مبلغ و یا دریافت هزینه‌ی بیشتر توسط اپراتور جلوگیری می‌کند. در این روش، امکان پرداخت مبلغ به‌صورت وجه نقد نیر وجود دارد. همچنین در صورت برقراری ارتباط با سامانه اصفهان کارت امکان استفاده از این کارت هوشمند نیز فراهم می‌گردد.

نمایشگر قیمت پارکینگ فرداپرداز

    • روش اپراتوری با استفاده از کارت مایفر

در این روش همانند روش قبل نیاز به وجود اپراتور در هر لاین ورودی و خروجی است. اپراتور پس از قرارگیری خودرو در کادر مربوطه با فشردن یک کلید و قرار دادن یک کارت مایفر بر روی ریدر مربوطه، اطلاعات پلاک خودرو، تاریخ و ساعت ورود و همچنین شماره عکس گرفته‌شده از خودرو و راننده را درون کارت ذخیره نموده و کارت را تحویل راننده می‌دهد.

در هنگام خروج نیز اپراتور کارت از راننده تحویل گرفته و به ریدر نزدیک می‌نماید. بلافاصله محاسبات مربوط به هزینه پارکینگ انجام‌شده و عکس‌های دقیق ورودی و خروجی و مبلغ هزینه پارکینگ به اپراتور نمایش داده می‌شود. پس از دریافت مبلغ و تطابق عکس‌های مربوطه، اپراتور راه‌بند خروجی را باز نموده و خودرو خارج می‌گردد. در این روش نیز امکان پرداخت از طریق وجه نقد، کارت‌های عضو شبکه شتاب و اصفهان کارت وجود دارد.

در این روش امکانی جهت رفاه حال مشتریان ثابت مجموعه وجود دارد. مشتریان ثابت با پرداخت هزینه‌ی ماهیانه می‌توانند کارت مخصوصی دریافت نمایند که هنگام ورود و خروج تردد آن‌ها باکارت مخصوص خودشان انجام شود و با هر بار تردد، هزینه‌ی پارکینگ از شارژ کارت اشتراک کسر می‌گردد.

لازم به ذکر است در همه‌ی روش‌های فوق امکان ارائه‌ی رسید پرداخت به مشتریان در هنگام خروج وجود دارد.

رسید پارکینگ کنترل تردد فرداپرداز سپاهان

از دیگر مزایای این سیستم، وجود نسخه اندروید نرم‌افزار است که امکان به همراه داشتن نرم‌افزار پارکینگ به‌صورت پرتابل را فراهم می‌نماید. این مزیت در زمان‌های اوج ترافیک، کاربردی خواهد بود. در این زمان های خاص، تعدادی اپراتور پارکینگ ا دستگاه‌های تبلت یا موبایل در سطح پارکینگ تردد نموده و با استفاده از دستگاه هوشمند خود و پوز بانکی سیار، عملیات دریافت را انجام داده و خودرو را از صف تشکیل‌شده در پشت درب خروجی به بیرون هدایت می‌نماید.

مقایسه روش‌های اجرایی:

با توجه به تجارب این شرکت در خصوص تأمین و تجهیز دستگاه‌های پارکینگ و مدیریت، نظارت و بهره‌برداری پارکینگ‌های عمومی روش اول به دلیل عدم فرهنگ‌سازی سیستم‌های بدون اپراتور در ایران و عدم استفاده برخی از افراد از کارت‌های عضو شتاب و انجام پرداخت به‌صورت نقدی و همچنین ترافیک بالای مجموعه در اکثر روزهای هفته، پیشنهاد نمی‌گردد. از بین روش‌های دوم و سوم به بررسی این دو روش می‌پردازیم:

هزینه‌ی اجرای اولیه بر اساس کارت مایفر از راه‌حل فیش و بارکد QR بالاتر است. این در حالی است که روش فیش هزینه‌ی جاری ایجاد می‌نماید؛ به این صورت که بابت هر قبض پارکینگ بین ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر کاغذ لازم است و اگر صدور رسید در هنگام خروج را نیز در نظر بگیریم مقدار قابل‌توجهی کاغذ در هرماه استفاده خواهد شد. این در حالی است که هزینه‌ی خرید و چاپ کارت مایفر یک‌بار انجام می‌شود و ضمناً امکان چاپ تبلیغات باکیفیت بالا در پشت کارت مایفر نیز وجود دارد. ازنظر امنیتی نیز کارت مایفر ضریب بسیار بالاتری نسبت به فیش کاغذی دارد.

نکته‌ی قابل‌توجه دیگر، مواقعی است که کارت و یا فیش از سوی راننده گم می‌شود. در این شرایط، می‌توان هزینه مراحلی که باید طی شود تا احراز هویت راننده و مالک خودرو انجام شود را در قالب هزینه مفقودی کارت از راننده دریافت نمود. این در حالی است که در صورت گم‌شدن فیش پارکینگ، این هزینه قابل دریافت نیست و البته امکان گم‌شدن یک قطعه کاغذ ۱۰ سانتی‌متری به نسبت یک کارت معمولاً بیشتر است.